NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

05-10-2011

Zlé vs. dobré baktérie

Každému z nás už lekár predpísal antibiotiká. A bohužiaľ, nie len raz. Bohužiaľ preto, lebo antibiotiká sú síce na jednej strane účinné pri ochoreniach spôsobených baktériami rôzneho druhu a dokážu urýchliť liečbu, na druhej strane je to však dôvod, prečo po nich siahame stále častejšie a prečo sa pre náš organizmus stávajú čoraz väčšou záťažou.

Ako to vlastne funguje?

Skúsme si objasniť, čo sa pri antibiotickej liečbe v našom tele vlastne deje. Antibiotiká v prvom rade účinne vyhubia alebo zastavia rast patogénnych baktérií, ktoré spôsobujú naše ochorenie. Sú však také silné, že vyhubia nielen „zlé“ baktérie, ale aj tie dobré. Preto dochádza k porušeniu ochrannej vrstvy v čreve a objavujú sa hnačky a tráviace ťažkosti. Dokonca sa môže otvoriť cesta pre opätovnú infekciu, nakoľko sa sliznica gastrointesti nálneho a urogenitálneho traktu stáva menej odolná voči premnoženiu patogénnych baktérií či kvasiniek. Ak si však počas užívania antibiotík priebežne dopĺňate probiotické kultúry, môžete týmto ťažkostiam predísť.

A teraz niečo o dobrých baktériách

Probiotické baktérie majú schopnosť pozitívne meniť imunitné reakcie organizmu a účinne podporovať tvorbu protilátok. Dokážu produkovať antibiotikám podobné látky, ktoré priamo potláčajú rast patogénov, teda „zlých“ baktérií. Zároveň vytesňujú tieto zlé baktérie z miest na našich črevách – prebieha tu akási „súťaž“ o voľné miesta medzi zlými a dobrými baktériami. A nakoniec, probiotické baktérie stimulujú produkciu bielych krviniek a látok, ktoré biele krvinky povolávajú do boja proti prebiehajúcej infekcii. Podporujú teda našu imunitu.

S odstupom alebo bez?

V súčasnosti už vieme, že ideálne je užívať probiotiká už počas antibiotickej liečby. Zabránime tak efektívne vzniku nežiaducich účinkov spojených s užívaním antibiotík. Ešte donedávna bol zaužívaný názor, že probiotiká by sa mali užívať s minimálne dvojhodinovým odstupom od užitia antibiotika. Nie všetky probiotiká sú však rovnako citlivé na jednotlivé antibiotiká. V spolupráci s Farmaceutickou fakultou v Bratislave tak vznikla štúdia o miere citlivosti probiotík Dophilus na jednotlivé antibiotiká. Na základe výsledkov štúdie môžeme potvrdiť, že ak sú probiotické kmene voči danému antibiotiku odolné, potom nie je nutné časový odstup od antibiotika dodržať a probiotikum sa môže podať súčasne s antibiotikom. Ak sú však probiotické kmene, alebo ich kombinácia na antibiotiká citlivé, je nutné ich užívať v 2 až 4 hodinovom odstupe od užitia dávky antibiotika.

Výsledky štúdie sú aplikovateľné len na probiotiká Dophilus vzhľadom na ich jedinečné zloženie. Správny režim užívania probiotík Dophilus s jednotlivými antibiotikami nájdete na www.dophilus.sk.

Je pravda, že návštevu u lekára si už bez „výslužky“ v podobe receptu na niektoré antibiotikum ani nevieme predstaviť. Liečbu antibiotikami by sme však mali dobre zvážiť. Pre organizmus je pomerne náročná, aj keď vedľajšie účinky antibiotickej liečby málokedy pripisujeme práve antibiotikám. Navyše ľahšie infekcie je možné vyliečiť aj bez nich. Či ste prívržencom antibiotík alebo nie, nezabúdajte na fakt, že okrem zlých baktérií vám v tele ničia aj tie dobré. Ak však pri antibiotickej liečbe budete zároveň užívať aj probiotiká, váš organizmus to bude zvládať ľahšie. A o to predsa ide.

Užívajte probiotiká Dophilus už počas antibiotickej liečby

Probiotiká Dophilus minimalizujú nežiaduce účinky užívania antibiotík už počas ich konzumácie. Aby ste dosiahli čo najlepšiu efektívnosť Vašej antibiotickej liečby, skontrolujte si na www.dophilus.sk optimálny režim užívania probiotík Dophilus s antibiotikami, ktoré práve užívate.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Prírodná liečba prechladnutia
Sužujú vás intímne problémy?
Kandidóza v tehotenstve – ako si ju diagnostikovať
Deti, škola a imunita
Čo má spoločné imunita a chorobnosť detí?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov