Sprievodca vitamínmi a minerálmi života
Novorodenci
Pre dojča je najdôležitejšie materské mlieko. Materské mlieko však obsahuje len malé množstvo vitamínu K. Aj napriek tomu je materské mlieko to najlepšie, čo môže dieťa mať. Pre dojčatá je dôležitý príjem vitamínov A, D, K, vápnika a železa.
Vitamím K – po narodení prechádzajú novorodenci rizikom nedostatku vitamínu K, čo môže viesť ku krvácaniu. Črevná mikroflóra ešte neobsahuje baktérie, ktoré v ďalších štádiách života uspokoja požiadavky organizmu na vitamíny. Pri podávaní vitamínu K nehrozí predávkovanie.
Vitamín D – je nesmierne dôležitý je pre rast kostí a zubov. Kedže v tomto období dieťa nie je vystavené slnečnému žiareniu jeho koža neprodukuje dostatočné množstvo vitamínu D. Od 2 týždňov veku sa odporúča podávať vitamín vo forme kvapiek. Dá sa vmiešať do mlieka aj do stravy.
Železo – novorodenci sa narodia so zásobou železa, uloženého vo vnútorných orgánoch. Tieto zásoby spotrebujú v priebehu prvých 6 mesiacov. Problém môže nastať pri odstavovaní od materského mlieka a prechode na pevnú stravu. Hlavne v zimnom období je obtiažne zabezpečiť dostatočné množstvo železa.
Deti v školskom veku a mladiství
Počas rastu dieťaťa je dôležitý dostatok nutričných látok. Ich nedostatok môže ovplyvniť nielen fyzický, ale aj psychický stav dieťaťa. Deti v tomto veku majú veľmi citlivú psychiku a teda majú vyššie nároky na prísun energie a výživy.
Tehotenstvo a doba dojčenia
V tomto období by už mala budúca matka upraviť stravu aj pre potreby dieťaťa. Ak si žena doteraz dopriala aj menšie či väčie stravovacie prehrešky, je najvyšší čas upraviť jedálniček. Plod potrebuje rovnaké množstvo nutričných látok ako každé dieťa, a to je dôvod prečo v tomto období treba zvoliť stravu s vyššími nutričnými hodnotami.
Kyselina listová – nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť v prvých mesiacoch plodu rozštep chrbtice a miechy a oneskoriť vývoj mozgu.
Vitamín B12 – spolu s kyselinou listovou pomáha vytvárať nové bunky.
Vápnik – napomáha nielen rastu kostí dieťaťa, potrebuje ho vo väčšej miere aj matka. Behom posledného štádia tehotenstva odovzdáva dieťaťu denne až 300 mg vápnika.
Železo – v ženskom tele sa počas tehotenstva zvyšuje objem krvi, vyvíjajú sa vnútorné orgány dieťaťa a vytvára sa zásoba železa na ďalších 6 mesiacov po narodení. Dopĺňanie železa je preto naozaj potrebné.
Zinok – matka príde o dvojnásobok obvyklého množstva zinku pri dojčení a jej strava ba mala vyrovnať tento deficit.
Starí ľudia
Zdravie a dĺžku života do veľkej miery určujú dedičné a ekologické faktory. Ale ak mám môže niečo pripraviť perspektívu dlhšieho a zdravšieho života, tak je to určite zdravá strava.
D vitamín – pre nesprávne zloženie stravy a a zriedkavejší pohyb na čerstvom vzduchu väčšinou seniori trpia nedostatokom vitamínu D. Starnutím sa schopnosť pohlcovať vitamín D ustavične znižuje, takisto aj naša schopnosť aktivovať vitamín v pečeni a ľadvinách. Prospieva už 10 mikrogramov vitamínu denne.
Železo – pri chorobách žalúdka , zníženej tvorbe žalúdočnej kyseliny, hemoroidoch a pri užívaní liekov je zvýšené riziko nedostatku železa.
Vápnik – veľký nedostatok vápnika majú hlavne ženy v prechode. Je nutný aj ako prevencia osteoporózy. Odporúča sa sa 750 – 1000 mg denne.
Horčík – na ochranu už dlhé roky pracujúceho srdcového svalu je vhodný zvýšený príjem horčíka. Chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami. Horčík je vhodné dopĺňať aj pri užívaní diuretík (liekov na odvodnenie) používaných pri liečbe opuchov a vysokého krvného tlaku.
Fajčiari
Tabakový dym obsahuje až 3 500 rôznych zdraviu škodlivých chemikálií . Zistilo sa, že fajčiari majú nedostatok vitamínu C, E a selénu.
Konzumenti alkoholu
Pravidelné pitie alkoholu spôsobuje nedostatok vitamínov A, B, B6, B12, kyseliny listovej, vitamínov C a D, minerálov: vápnika, železa, horčíka, draslíka a zinku.